πagarwalmath · 3rd grade · Texas TEKS 3.9
🐷 Saving and spending
Money sense: needs and wants, saving, deposits and withdrawals
Name: ______________________Date: ____________
1Priya gets $12. Priya saves half, shares a quarter with a food bank, and spends the rest. How much does Priya share?
Answer: ______________ dollars
2Rosa gets $40. Rosa saves half, shares a quarter with a food bank, and spends the rest. How much does Rosa spend?
Answer: ______________ dollars
3Priya gets $40. Priya saves half, shares a quarter with a food bank, and spends the rest. How much does Priya spend?
Answer: ______________ dollars
4Omar gets $16. Omar saves half, shares a quarter with a food bank, and spends the rest. How much does Omar spend?
Answer: ______________ dollars
5Theo gets $40. Theo saves half, shares a quarter with a food bank, and spends the rest. How much does Theo share?
Answer: ______________ dollars
6Priya gets $40. Priya saves half, shares a quarter with a food bank, and spends the rest. How much does Priya share?
Answer: ______________ dollars
7Ana gets $12. Ana saves half, shares a quarter with a food bank, and spends the rest. How much does Ana spend?
Answer: ______________ dollars
8Ana gets $16. Ana saves half, shares a quarter with a food bank, and spends the rest. How much does Ana share?
Answer: ______________ dollars
9Aiden gets $12. Aiden saves half, shares a quarter with a food bank, and spends the rest. How much does Aiden save?
Answer: ______________ dollars
10Sam gets $16. Sam saves half, shares a quarter with a food bank, and spends the rest. How much does Sam spend?
Answer: ______________ dollars
11Jamal gets $40. Jamal saves half, shares a quarter with a food bank, and spends the rest. How much does Jamal save?
Answer: ______________ dollars
12Jamal gets $16. Jamal saves half, shares a quarter with a food bank, and spends the rest. How much does Jamal spend?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Saving and spending
- 1. 3 dollars
- 2. 10 dollars
- 3. 10 dollars
- 4. 4 dollars
- 5. 10 dollars
- 6. 10 dollars
- 7. 3 dollars
- 8. 4 dollars
- 9. 6 dollars
- 10. 4 dollars
- 11. 20 dollars
- 12. 4 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/3rd-grade/money-earn-save