πagarwalmath · 3rd grade · Texas TEKS 3.9
🐷 Saving and spending
Money sense: needs and wants, saving, deposits and withdrawals
Name: ______________________Date: ____________
1Nora gets $16. Nora saves half, shares a quarter with a food bank, and spends the rest. How much does Nora save?
Answer: ______________ dollars
2Jamal gets $12. Jamal saves half, shares a quarter with a food bank, and spends the rest. How much does Jamal share?
Answer: ______________ dollars
3Priya gets $40. Priya saves half, shares a quarter with a food bank, and spends the rest. How much does Priya save?
Answer: ______________ dollars
4Lily gets $24. Lily saves half, shares a quarter with a food bank, and spends the rest. How much does Lily share?
Answer: ______________ dollars
5Aiden gets $24. Aiden saves half, shares a quarter with a food bank, and spends the rest. How much does Aiden share?
Answer: ______________ dollars
6Aiden gets $12. Aiden saves half, shares a quarter with a food bank, and spends the rest. How much does Aiden share?
Answer: ______________ dollars
7Mei gets $24. Mei saves half, shares a quarter with a food bank, and spends the rest. How much does Mei spend?
Answer: ______________ dollars
8Priya gets $12. Priya saves half, shares a quarter with a food bank, and spends the rest. How much does Priya spend?
Answer: ______________ dollars
9Jamal gets $40. Jamal saves half, shares a quarter with a food bank, and spends the rest. How much does Jamal spend?
Answer: ______________ dollars
10Leo gets $16. Leo saves half, shares a quarter with a food bank, and spends the rest. How much does Leo share?
Answer: ______________ dollars
11Nora gets $12. Nora saves half, shares a quarter with a food bank, and spends the rest. How much does Nora share?
Answer: ______________ dollars
12Zoe gets $24. Zoe saves half, shares a quarter with a food bank, and spends the rest. How much does Zoe spend?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Saving and spending
- 1. 8 dollars
- 2. 3 dollars
- 3. 20 dollars
- 4. 6 dollars
- 5. 6 dollars
- 6. 3 dollars
- 7. 6 dollars
- 8. 3 dollars
- 9. 10 dollars
- 10. 4 dollars
- 11. 3 dollars
- 12. 6 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/3rd-grade/money-earn-save