πagarwalmath · 3rd grade · Common Core 3.OA.D.8
🧩 Two-step stories (× ÷ + −)
Two-step story problems, all four operations
Name: ______________________Date: ____________
1There are 5 tables with 5 marbles on each. Zoe adds 4 more marbles. How many marbles are there now?
Answer: ______________
2Zoe has 18 stickers, gives 6 to Sam, then shares the rest equally among 4 friends. How many does each friend get?
Answer: ______________
3Benny the Bear has 20 berries, gives 16 to Ollie the Owl, then shares the rest equally among 2 friends. How many does each friend get?
Answer: ______________
4Penny the Panda has $40. Penny the Panda buys 5 toys that cost $3 each. How many dollars does Penny the Panda have left?
Answer: ______________ dollars
5Fifi the Fox has 12 berries, gives 3 to Ollie the Owl, then shares the rest equally among 3 friends. How many does each friend get?
Answer: ______________
6Leo has $30. Leo buys 3 toys that cost $5 each. How many dollars does Leo have left?
Answer: ______________ dollars
7Astro Ana has 26 satellites, gives 20 to Rocket Raj, then shares the rest equally among 2 friends. How many does each friend get?
Answer: ______________
8There are 4 tables with 4 moon rocks on each. Rocket Raj adds 5 more moon rocks. How many moon rocks are there now?
Answer: ______________
9A box holds 3 marbles. Aiden has 4 full boxes and 5 more marbles. How many marbles does Aiden have in all?
Answer: ______________ marbles
10A box holds 5 marbles. Lily has 4 full boxes and 3 more marbles. How many marbles does Lily have in all?
Answer: ______________ marbles
11A box holds 4 space snacks. Captain Nova has 3 full boxes and 2 more space snacks. How many space snacks does Captain Nova have in all?
Answer: ______________ space snacks
12Captain Nova has $26. Captain Nova buys 5 toys that cost $2 each. How many dollars does Captain Nova have left?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Two-step stories (× ÷ + −)
- 1. 29
- 2. 3
- 3. 2
- 4. 25 dollars
- 5. 3
- 6. 15 dollars
- 7. 3
- 8. 21
- 9. 17 marbles
- 10. 23 marbles
- 11. 14 space snacks
- 12. 16 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/3rd-grade/word-two-step-mixed