πagarwalmath · 3rd grade · Common Core 3.OA.D.8
🧩 Two-step stories (× ÷ + −)
Two-step story problems, all four operations
Name: ______________________Date: ____________
1A box holds 4 apples. Lily has 3 full boxes and 7 more apples. How many apples does Lily have in all?
Answer: ______________ apples
2A box holds 2 acorns. Penny the Panda has 5 full boxes and 3 more acorns. How many acorns does Penny the Panda have in all?
Answer: ______________ acorns
3Rocket Raj has 7 satellites, gives 1 to Captain Nova, then shares the rest equally among 2 friends. How many does each friend get?
Answer: ______________
4Ollie the Owl buys 4 packs of leaves with 2 in each pack. Penny the Panda has 5 more leaves than Ollie the Owl. How many leaves does Penny the Panda have?
Answer: ______________ leaves
5There are 3 tables with 2 space snacks on each. Captain Nova adds 7 more space snacks. How many space snacks are there now?
Answer: ______________
6Zoe buys 3 packs of apples with 3 in each pack. Omar has 2 more apples than Zoe. How many apples does Omar have?
Answer: ______________ apples
7Lily has $38. Lily buys 5 toys that cost $4 each. How many dollars does Lily have left?
Answer: ______________ dollars
8A box holds 2 acorns. Penny the Panda has 4 full boxes and 9 more acorns. How many acorns does Penny the Panda have in all?
Answer: ______________ acorns
9Rocket Raj buys 2 packs of space snacks with 3 in each pack. Captain Nova has 8 more space snacks than Rocket Raj. How many space snacks does Captain Nova have?
Answer: ______________ space snacks
10A box holds 5 space snacks. Rocket Raj has 3 full boxes and 7 more space snacks. How many space snacks does Rocket Raj have in all?
Answer: ______________ space snacks
11Ollie the Owl has $41. Ollie the Owl buys 5 toys that cost $4 each. How many dollars does Ollie the Owl have left?
Answer: ______________ dollars
12Lily has $37. Lily buys 2 toys that cost $4 each. How many dollars does Lily have left?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Two-step stories (× ÷ + −)
- 1. 19 apples
- 2. 13 acorns
- 3. 3
- 4. 13 leaves
- 5. 13
- 6. 11 apples
- 7. 18 dollars
- 8. 17 acorns
- 9. 14 space snacks
- 10. 22 space snacks
- 11. 21 dollars
- 12. 29 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/3rd-grade/word-two-step-mixed