πagarwalmath · 3rd grade · Common Core 3.OA.D.8
🧩 Two-step stories (× ÷ + −)
Two-step story problems, all four operations
Name: ______________________Date: ____________
1Lily buys 4 packs of apples with 3 in each pack. Sam has 7 more apples than Lily. How many apples does Sam have?
Answer: ______________ apples
2Comet Kim has $32. Comet Kim buys 4 toys that cost $3 each. How many dollars does Comet Kim have left?
Answer: ______________ dollars
3Captain Nova has $46. Captain Nova buys 4 toys that cost $4 each. How many dollars does Captain Nova have left?
Answer: ______________ dollars
4Ollie the Owl buys 3 packs of fish with 4 in each pack, then gives 10 to Penny the Panda. How many fish does Ollie the Owl have left?
Answer: ______________
5Aiden buys 5 packs of marbles with 4 in each pack, then gives 3 to Omar. How many marbles does Aiden have left?
Answer: ______________
6There are 3 tables with 4 leaves on each. Ollie the Owl adds 4 more leaves. How many leaves are there now?
Answer: ______________
7Benny the Bear has 22 fish, gives 10 to Penny the Panda, then shares the rest equally among 4 friends. How many does each friend get?
Answer: ______________
8Ollie the Owl has 14 berries, gives 2 to Benny the Bear, then shares the rest equally among 4 friends. How many does each friend get?
Answer: ______________
9Lily has $20. Lily buys 3 toys that cost $3 each. How many dollars does Lily have left?
Answer: ______________ dollars
10Rocket Raj buys 2 packs of satellites with 4 in each pack, then gives 3 to Captain Nova. How many satellites does Rocket Raj have left?
Answer: ______________
11Ollie the Owl has $31. Ollie the Owl buys 3 toys that cost $3 each. How many dollars does Ollie the Owl have left?
Answer: ______________ dollars
12There are 3 tables with 4 space snacks on each. Rocket Raj adds 5 more space snacks. How many space snacks are there now?
Answer: ______________
Answer key: Two-step stories (× ÷ + −)
- 1. 19 apples
- 2. 20 dollars
- 3. 30 dollars
- 4. 2
- 5. 17
- 6. 16
- 7. 3
- 8. 3
- 9. 11 dollars
- 10. 5
- 11. 22 dollars
- 12. 17
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/3rd-grade/word-two-step-mixed