πagarwalmath · 3rd grade · Common Core 3.OA.D.8
🧩 Two-step stories (× ÷ + −)
Two-step story problems, all four operations
Name: ______________________Date: ____________
1Leo has $35. Leo buys 4 toys that cost $4 each. How many dollars does Leo have left?
Answer: ______________ dollars
2Ollie the Owl has 30 berries, gives 5 to Penny the Panda, then shares the rest equally among 5 friends. How many does each friend get?
Answer: ______________
3Astro Ana has 15 space snacks, gives 3 to Comet Kim, then shares the rest equally among 4 friends. How many does each friend get?
Answer: ______________
4There are 4 tables with 4 fish on each. Ollie the Owl adds 14 more fish. How many fish are there now?
Answer: ______________
5Astro Ana buys 5 packs of satellites with 3 in each pack, then gives 8 to Rocket Raj. How many satellites does Astro Ana have left?
Answer: ______________
6There are 5 tables with 3 satellites on each. Rocket Raj adds 7 more satellites. How many satellites are there now?
Answer: ______________
7Astro Ana has 16 satellites, gives 4 to Comet Kim, then shares the rest equally among 3 friends. How many does each friend get?
Answer: ______________
8There are 3 tables with 5 books on each. Omar adds 12 more books. How many books are there now?
Answer: ______________
9Sam buys 5 packs of seashells with 4 in each pack, then gives 10 to Priya. How many seashells does Sam have left?
Answer: ______________
10A box holds 3 satellites. Rocket Raj has 3 full boxes and 6 more satellites. How many satellites does Rocket Raj have in all?
Answer: ______________ satellites
11Benny the Bear buys 5 packs of berries with 2 in each pack. Ollie the Owl has 9 more berries than Benny the Bear. How many berries does Ollie the Owl have?
Answer: ______________ berries
12Maya has $24. Maya buys 5 toys that cost $3 each. How many dollars does Maya have left?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Two-step stories (× ÷ + −)
- 1. 19 dollars
- 2. 5
- 3. 3
- 4. 30
- 5. 7
- 6. 22
- 7. 4
- 8. 27
- 9. 10
- 10. 15 satellites
- 11. 19 berries
- 12. 9 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/3rd-grade/word-two-step-mixed