πagarwalmath · 3rd grade · Common Core 3.OA.D.8
🧩 Two-step stories (× ÷ + −)
Two-step story problems, all four operations
Name: ______________________Date: ____________
1Omar has $37. Omar buys 4 toys that cost $7 each. How many dollars does Omar have left?
Answer: ______________ dollars
2Omar buys 3 packs of marbles with 5 in each pack. Leo has 7 more marbles than Omar. How many marbles does Leo have?
Answer: ______________ marbles
3Fifi the Fox has $32. Fifi the Fox buys 10 toys that cost $2 each. How many dollars does Fifi the Fox have left?
Answer: ______________ dollars
4A box holds 3 star crystals. Astro Ana has 6 full boxes and 8 more star crystals. How many star crystals does Astro Ana have in all?
Answer: ______________ star crystals
5Penny the Panda has $75. Penny the Panda buys 7 toys that cost $10 each. How many dollars does Penny the Panda have left?
Answer: ______________ dollars
6Ollie the Owl has 6 leaves, gives 2 to Penny the Panda, then shares the rest equally among 2 friends. How many does each friend get?
Answer: ______________
7There are 6 tables with 5 leaves on each. Penny the Panda adds 3 more leaves. How many leaves are there now?
Answer: ______________
8Fifi the Fox has $61. Fifi the Fox buys 8 toys that cost $4 each. How many dollars does Fifi the Fox have left?
Answer: ______________ dollars
9There are 3 tables with 10 star crystals on each. Comet Kim adds 15 more star crystals. How many star crystals are there now?
Answer: ______________
10Aiden buys 2 packs of books with 6 in each pack, then gives 11 to Priya. How many books does Aiden have left?
Answer: ______________
11Leo has $56. Leo buys 4 toys that cost $8 each. How many dollars does Leo have left?
Answer: ______________ dollars
12Aiden has $55. Aiden buys 8 toys that cost $4 each. How many dollars does Aiden have left?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Two-step stories (× ÷ + −)
- 1. 9 dollars
- 2. 22 marbles
- 3. 12 dollars
- 4. 26 star crystals
- 5. 5 dollars
- 6. 2
- 7. 33
- 8. 29 dollars
- 9. 45
- 10. 1
- 11. 24 dollars
- 12. 23 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/3rd-grade/word-two-step-mixed