πagarwalmath · 4th grade · Common Core 4.MD.A.2
🧾 Make change
Measurement story problems (distance, time, volume, mass, money)
Name: ______________________Date: ____________
1You buy a lunch box for $5.43 and a snack for $11.40. You pay with the bill shown. How much change do you get?
$50 billAnswer: ______________ dollars
2You buy a soccer ball for $31.34 and a snack for $11.58. You pay with the bill shown. How much change do you get?
$50 billAnswer: ______________ dollars
3You buy a soccer ball for $6.01 and a snack for $23.98. You pay with the bill shown. How much change do you get?
$50 billAnswer: ______________ dollars
4You buy a paint set for $12.76 and a snack for $7.73. You pay with the bill shown. How much change do you get?
$100 billAnswer: ______________ dollars
5You buy a paint set for $92.80 and a snack for $5.17. You pay with the bill shown. How much change do you get?
$100 billAnswer: ______________ dollars
6You buy a paint set for $11.54 and a snack for $1.86. You pay with the bill shown. How much change do you get?
$20 billAnswer: ______________ dollars
7You buy a book for $47.00 and a snack for $6.99. You pay with the bill shown. How much change do you get?
$100 billAnswer: ______________ dollars
8You buy a paint set for $11.52 and a snack for $28.59. You pay with the bill shown. How much change do you get?
$50 billAnswer: ______________ dollars
9You buy a paint set for $15.12 and a snack for $6.60. You pay with the bill shown. How much change do you get?
$50 billAnswer: ______________ dollars
10You buy a puzzle for $2.77 and a snack for $9.26. You pay with the bill shown. How much change do you get?
$20 billAnswer: ______________ dollars
11You buy a soccer ball for $12.30 and a snack for $4.68. You pay with the bill shown. How much change do you get?
$20 billAnswer: ______________ dollars
12You buy a soccer ball for $24.39 and a snack for $23.74. You pay with the bill shown. How much change do you get?
$50 billAnswer: ______________ dollars
Answer key: Make change
- 1. 33.17 dollars
- 2. 7.08 dollars
- 3. 20.01 dollars
- 4. 79.51 dollars
- 5. 2.03 dollars
- 6. 6.60 dollars
- 7. 46.01 dollars
- 8. 9.89 dollars
- 9. 28.28 dollars
- 10. 7.97 dollars
- 11. 3.02 dollars
- 12. 1.87 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/4th-grade/money-change