πagarwalmath · 4th grade · Common Core 4.OA.A.3
🎟️ Multi-step stories
Multi-step story problems, interpreting remainders
Name: ______________________Date: ____________
1Rosa saves $3 each week for 5 weeks, then spends $7 on a new bike helmet. How many dollars does Rosa have left?
Answer: ______________ dollars
2Jamal saves $6 each week for 2 weeks, then spends $7 on a new bike helmet. How many dollars does Jamal have left?
Answer: ______________ dollars
3A school buys 5 boxes of pencils with 6 pencils in each box. It gives 10 pencils to each of 2 classes. How many pencils are left?
Answer: ______________ pencils
4A bakery makes 3 trays of muffins with 9 muffins on each tray. It sells 12 muffins in the morning and 2 in the afternoon. How many muffins are left?
Answer: ______________ muffins
5Zoe's book has 26 pages. Zoe reads 4 pages a day for 5 days. How many pages are left to read?
Answer: ______________ pages
6A bakery makes 5 trays of muffins with 7 muffins on each tray. It sells 8 muffins in the morning and 8 in the afternoon. How many muffins are left?
Answer: ______________ muffins
7A theater has 2 rows with 5 seats in each row. 6 people come to the show. How many seats are empty?
Answer: ______________ seats
8A theater has 4 rows with 5 seats in each row. 10 people come to the show. How many seats are empty?
Answer: ______________ seats
9A farm collects 108 eggs and packs them in cartons of 12. It sells 2 cartons. How many cartons are left?
Answer: ______________ cartons
10Sam saves $3 each week for 5 weeks, then spends $12 on a new bike helmet. How many dollars does Sam have left?
Answer: ______________ dollars
11Sam's book has 49 pages. Sam reads 5 pages a day for 4 days. How many pages are left to read?
Answer: ______________ pages
12Tickets to the zoo cost $15 for a grown-up and $3 for a kid. A group buys 2 grown-up tickets and 5 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Multi-step stories
- 1. 8 dollars
- 2. 5 dollars
- 3. 10 pencils
- 4. 13 muffins
- 5. 6 pages
- 6. 19 muffins
- 7. 4 seats
- 8. 10 seats
- 9. 7 cartons
- 10. 3 dollars
- 11. 29 pages
- 12. 45 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/4th-grade/word-multi-step