πagarwalmath · 4th grade · Common Core 4.OA.A.3
🎟️ Multi-step stories
Multi-step story problems, interpreting remainders
Name: ______________________Date: ____________
1A school buys 2 boxes of pencils with 8 pencils in each box. It gives 6 pencils to each of 2 classes. How many pencils are left?
Answer: ______________ pencils
2A library has 57 books. It gets 3 boxes of new books with 7 books in each box. Then it lends out 43 books. How many books are still in the library?
Answer: ______________ books
3A school buys 2 boxes of pencils with 6 pencils in each box. It gives 2 pencils to each of 4 classes. How many pencils are left?
Answer: ______________ pencils
4A farm collects 180 eggs and packs them in cartons of 12. It sells 7 cartons. How many cartons are left?
Answer: ______________ cartons
5Nora saves $8 each week for 3 weeks, then spends $18 on a new bike helmet. How many dollars does Nora have left?
Answer: ______________ dollars
6A bakery makes 2 trays of muffins with 9 muffins on each tray. It sells 3 muffins in the morning and 12 in the afternoon. How many muffins are left?
Answer: ______________ muffins
7Ben's book has 73 pages. Ben reads 6 pages a day for 3 days. How many pages are left to read?
Answer: ______________ pages
8A theater has 7 rows with 4 seats in each row. 22 people come to the show. How many seats are empty?
Answer: ______________ seats
9Tickets to the zoo cost $9 for a grown-up and $7 for a kid. A group buys 2 grown-up tickets and 3 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
10A farm collects 108 eggs and packs them in cartons of 12. It sells 6 cartons. How many cartons are left?
Answer: ______________ cartons
11A bakery makes 4 trays of muffins with 7 muffins on each tray. It sells 4 muffins in the morning and 21 in the afternoon. How many muffins are left?
Answer: ______________ muffins
12Tickets to the zoo cost $10 for a grown-up and $2 for a kid. A group buys 4 grown-up tickets and 5 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Multi-step stories
- 1. 4 pencils
- 2. 35 books
- 3. 4 pencils
- 4. 8 cartons
- 5. 6 dollars
- 6. 3 muffins
- 7. 55 pages
- 8. 6 seats
- 9. 39 dollars
- 10. 3 cartons
- 11. 3 muffins
- 12. 50 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/4th-grade/word-multi-step