πagarwalmath · 4th grade · Common Core 4.OA.A.3
🎟️ Multi-step stories
Multi-step story problems, interpreting remainders
Name: ______________________Date: ____________
1A school buys 6 boxes of pencils with 3 pencils in each box. It gives 5 pencils to each of 3 classes. How many pencils are left?
Answer: ______________ pencils
2Ana saves $7 each week for 2 weeks, then spends $4 on a new bike helmet. How many dollars does Ana have left?
Answer: ______________ dollars
3A school buys 7 boxes of pencils with 7 pencils in each box. It gives 7 pencils to each of 6 classes. How many pencils are left?
Answer: ______________ pencils
4A farm collects 60 eggs and packs them in cartons of 12. It sells 3 cartons. How many cartons are left?
Answer: ______________ cartons
5A bakery makes 7 trays of muffins with 6 muffins on each tray. It sells 13 muffins in the morning and 22 in the afternoon. How many muffins are left?
Answer: ______________ muffins
6A library has 29 books. It gets 8 boxes of new books with 4 books in each box. Then it lends out 11 books. How many books are still in the library?
Answer: ______________ books
7Tickets to the zoo cost $7 for a grown-up and $4 for a kid. A group buys 7 grown-up tickets and 3 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
8Ana saves $5 each week for 8 weeks, then spends $18 on a new bike helmet. How many dollars does Ana have left?
Answer: ______________ dollars
9Lily's book has 65 pages. Lily reads 6 pages a day for 9 days. How many pages are left to read?
Answer: ______________ pages
10Kai has 22 stickers and buys 4 packs with 8 stickers in each pack. Kai shares all the stickers equally among 9 friends. How many stickers does each friend get?
Answer: ______________ stickers
11Rosa saves $4 each week for 5 weeks, then spends $6 on a new bike helmet. How many dollars does Rosa have left?
Answer: ______________ dollars
12Tickets to the zoo cost $6 for a grown-up and $2 for a kid. A group buys 6 grown-up tickets and 4 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Multi-step stories
- 1. 3 pencils
- 2. 10 dollars
- 3. 7 pencils
- 4. 2 cartons
- 5. 7 muffins
- 6. 50 books
- 7. 61 dollars
- 8. 22 dollars
- 9. 11 pages
- 10. 6 stickers
- 11. 14 dollars
- 12. 44 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/4th-grade/word-multi-step