πagarwalmath · 4th grade · Common Core 4.OA.A.3
🎟️ Multi-step stories
Multi-step story problems, interpreting remainders
Name: ______________________Date: ____________
1A school buys 9 boxes of pencils with 11 pencils in each box. It gives 9 pencils to each of 4 classes. How many pencils are left?
Answer: ______________ pencils
2Ana saves $9 each week for 3 weeks, then spends $15 on a new bike helmet. How many dollars does Ana have left?
Answer: ______________ dollars
3A library has 159 books. It gets 7 boxes of new books with 4 books in each box. Then it lends out 55 books. How many books are still in the library?
Answer: ______________ books
4A theater has 5 rows with 8 seats in each row. 11 people come to the show. How many seats are empty?
Answer: ______________ seats
5Tickets to the zoo cost $11 for a grown-up and $9 for a kid. A group buys 4 grown-up tickets and 8 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
6A bakery makes 6 trays of muffins with 10 muffins on each tray. It sells 26 muffins in the morning and 13 in the afternoon. How many muffins are left?
Answer: ______________ muffins
7A bakery makes 3 trays of muffins with 6 muffins on each tray. It sells 3 muffins in the morning and 8 in the afternoon. How many muffins are left?
Answer: ______________ muffins
8Tickets to the zoo cost $13 for a grown-up and $11 for a kid. A group buys 9 grown-up tickets and 2 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
9A bakery makes 4 trays of muffins with 7 muffins on each tray. It sells 4 muffins in the morning and 5 in the afternoon. How many muffins are left?
Answer: ______________ muffins
10Tickets to the zoo cost $8 for a grown-up and $4 for a kid. A group buys 8 grown-up tickets and 6 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
11Tickets to the zoo cost $6 for a grown-up and $3 for a kid. A group buys 6 grown-up tickets and 7 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
12Maya has 8 stickers and buys 4 packs with 3 stickers in each pack. Maya shares all the stickers equally among 5 friends. How many stickers does each friend get?
Answer: ______________ stickers
Answer key: Multi-step stories
- 1. 63 pencils
- 2. 12 dollars
- 3. 132 books
- 4. 29 seats
- 5. 116 dollars
- 6. 21 muffins
- 7. 7 muffins
- 8. 139 dollars
- 9. 19 muffins
- 10. 88 dollars
- 11. 57 dollars
- 12. 4 stickers
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/4th-grade/word-multi-step