πagarwalmath · 4th grade · Common Core 4.OA.A.3
🎟️ Multi-step stories
Multi-step story problems, interpreting remainders
Name: ______________________Date: ____________
1A school buys 4 boxes of pencils with 5 pencils in each box. It gives 2 pencils to each of 9 classes. How many pencils are left?
Answer: ______________ pencils
2Rosa's book has 50 pages. Rosa reads 9 pages a day for 3 days. How many pages are left to read?
Answer: ______________ pages
3Omar's book has 27 pages. Omar reads 5 pages a day for 2 days. How many pages are left to read?
Answer: ______________ pages
4Nora saves $10 each week for 9 weeks, then spends $13 on a new bike helmet. How many dollars does Nora have left?
Answer: ______________ dollars
5Tickets to the zoo cost $6 for a grown-up and $2 for a kid. A group buys 6 grown-up tickets and 7 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
6A bakery makes 5 trays of muffins with 3 muffins on each tray. It sells 2 muffins in the morning and 8 in the afternoon. How many muffins are left?
Answer: ______________ muffins
7A farm collects 132 eggs and packs them in cartons of 12. It sells 8 cartons. How many cartons are left?
Answer: ______________ cartons
8A school buys 5 boxes of pencils with 3 pencils in each box. It gives 2 pencils to each of 6 classes. How many pencils are left?
Answer: ______________ pencils
9Tickets to the zoo cost $12 for a grown-up and $2 for a kid. A group buys 6 grown-up tickets and 7 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
10A bakery makes 7 trays of muffins with 11 muffins on each tray. It sells 3 muffins in the morning and 42 in the afternoon. How many muffins are left?
Answer: ______________ muffins
11A farm collects 48 eggs and packs them in cartons of 12. It sells 2 cartons. How many cartons are left?
Answer: ______________ cartons
12Tickets to the zoo cost $11 for a grown-up and $8 for a kid. A group buys 6 grown-up tickets and 9 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Multi-step stories
- 1. 2 pencils
- 2. 23 pages
- 3. 17 pages
- 4. 77 dollars
- 5. 50 dollars
- 6. 5 muffins
- 7. 3 cartons
- 8. 3 pencils
- 9. 86 dollars
- 10. 32 muffins
- 11. 2 cartons
- 12. 138 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/4th-grade/word-multi-step