πagarwalmath · 4th grade · Common Core 4.OA.A.3
🎟️ Multi-step stories
Multi-step story problems, interpreting remainders
Name: ______________________Date: ____________
1A theater has 12 rows with 5 seats in each row. 20 people come to the show. How many seats are empty?
Answer: ______________ seats
2A bakery makes 9 trays of muffins with 6 muffins on each tray. It sells 12 muffins in the morning and 6 in the afternoon. How many muffins are left?
Answer: ______________ muffins
3Ben saves $5 each week for 8 weeks, then spends $18 on a new bike helmet. How many dollars does Ben have left?
Answer: ______________ dollars
4A farm collects 108 eggs and packs them in cartons of 12. It sells 5 cartons. How many cartons are left?
Answer: ______________ cartons
5Kai saves $9 each week for 9 weeks, then spends $11 on a new bike helmet. How many dollars does Kai have left?
Answer: ______________ dollars
6A farm collects 120 eggs and packs them in cartons of 12. It sells 6 cartons. How many cartons are left?
Answer: ______________ cartons
7Leo's book has 86 pages. Leo reads 9 pages a day for 5 days. How many pages are left to read?
Answer: ______________ pages
8Tickets to the zoo cost $11 for a grown-up and $3 for a kid. A group buys 7 grown-up tickets and 3 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
9Theo saves $5 each week for 7 weeks, then spends $27 on a new bike helmet. How many dollars does Theo have left?
Answer: ______________ dollars
10A bakery makes 9 trays of muffins with 12 muffins on each tray. It sells 43 muffins in the morning and 42 in the afternoon. How many muffins are left?
Answer: ______________ muffins
11Leo saves $8 each week for 3 weeks, then spends $7 on a new bike helmet. How many dollars does Leo have left?
Answer: ______________ dollars
12A bakery makes 2 trays of muffins with 9 muffins on each tray. It sells 6 muffins in the morning and 8 in the afternoon. How many muffins are left?
Answer: ______________ muffins
Answer key: Multi-step stories
- 1. 40 seats
- 2. 36 muffins
- 3. 22 dollars
- 4. 4 cartons
- 5. 70 dollars
- 6. 4 cartons
- 7. 41 pages
- 8. 86 dollars
- 9. 8 dollars
- 10. 23 muffins
- 11. 17 dollars
- 12. 4 muffins
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/4th-grade/word-multi-step