πagarwalmath · 4th grade · Common Core 4.OA.A.3
🎟️ Multi-step stories
Multi-step story problems, interpreting remainders
Name: ______________________Date: ____________
1Tickets to the zoo cost $15 for a grown-up and $8 for a kid. A group buys 7 grown-up tickets and 3 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
2Zoe's book has 40 pages. Zoe reads 3 pages a day for 7 days. How many pages are left to read?
Answer: ______________ pages
3A school buys 9 boxes of pencils with 3 pencils in each box. It gives 3 pencils to each of 8 classes. How many pencils are left?
Answer: ______________ pencils
4Sam saves $7 each week for 2 weeks, then spends $4 on a new bike helmet. How many dollars does Sam have left?
Answer: ______________ dollars
5Theo's book has 67 pages. Theo reads 3 pages a day for 8 days. How many pages are left to read?
Answer: ______________ pages
6Lily's book has 75 pages. Lily reads 12 pages a day for 5 days. How many pages are left to read?
Answer: ______________ pages
7A school buys 7 boxes of pencils with 6 pencils in each box. It gives 2 pencils to each of 9 classes. How many pencils are left?
Answer: ______________ pencils
8Omar saves $9 each week for 6 weeks, then spends $12 on a new bike helmet. How many dollars does Omar have left?
Answer: ______________ dollars
9A farm collects 108 eggs and packs them in cartons of 12. It sells 7 cartons. How many cartons are left?
Answer: ______________ cartons
10A theater has 4 rows with 3 seats in each row. 10 people come to the show. How many seats are empty?
Answer: ______________ seats
11A bakery makes 4 trays of muffins with 4 muffins on each tray. It sells 4 muffins in the morning and 9 in the afternoon. How many muffins are left?
Answer: ______________ muffins
12A bakery makes 8 trays of muffins with 12 muffins on each tray. It sells 19 muffins in the morning and 35 in the afternoon. How many muffins are left?
Answer: ______________ muffins
Answer key: Multi-step stories
- 1. 129 dollars
- 2. 19 pages
- 3. 3 pencils
- 4. 10 dollars
- 5. 43 pages
- 6. 15 pages
- 7. 24 pencils
- 8. 42 dollars
- 9. 2 cartons
- 10. 2 seats
- 11. 3 muffins
- 12. 42 muffins
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/4th-grade/word-multi-step