πagarwalmath · 4th grade · Common Core 4.OA.A.3
🎟️ Multi-step stories
Multi-step story problems, interpreting remainders
Name: ______________________Date: ____________
1Mei saves $4 each week for 2 weeks, then spends $5 on a new bike helmet. How many dollars does Mei have left?
Answer: ______________ dollars
2A farm collects 84 eggs and packs them in cartons of 12. It sells 4 cartons. How many cartons are left?
Answer: ______________ cartons
3A bakery makes 5 trays of muffins with 9 muffins on each tray. It sells 8 muffins in the morning and 8 in the afternoon. How many muffins are left?
Answer: ______________ muffins
4A farm collects 132 eggs and packs them in cartons of 12. It sells 2 cartons. How many cartons are left?
Answer: ______________ cartons
5A farm collects 144 eggs and packs them in cartons of 12. It sells 7 cartons. How many cartons are left?
Answer: ______________ cartons
6A farm collects 84 eggs and packs them in cartons of 12. It sells 5 cartons. How many cartons are left?
Answer: ______________ cartons
7Omar saves $9 each week for 8 weeks, then spends $16 on a new bike helmet. How many dollars does Omar have left?
Answer: ______________ dollars
8Mei saves $11 each week for 4 weeks, then spends $13 on a new bike helmet. How many dollars does Mei have left?
Answer: ______________ dollars
9Maya's book has 36 pages. Maya reads 10 pages a day for 3 days. How many pages are left to read?
Answer: ______________ pages
10A farm collects 180 eggs and packs them in cartons of 12. It sells 2 cartons. How many cartons are left?
Answer: ______________ cartons
11A school buys 9 boxes of pencils with 10 pencils in each box. It gives 19 pencils to each of 4 classes. How many pencils are left?
Answer: ______________ pencils
12Tickets to the zoo cost $12 for a grown-up and $6 for a kid. A group buys 4 grown-up tickets and 5 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Multi-step stories
- 1. 3 dollars
- 2. 3 cartons
- 3. 29 muffins
- 4. 9 cartons
- 5. 5 cartons
- 6. 2 cartons
- 7. 56 dollars
- 8. 31 dollars
- 9. 6 pages
- 10. 13 cartons
- 11. 14 pencils
- 12. 78 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/4th-grade/word-multi-step