πagarwalmath · 4th grade · Common Core 4.OA.A.3
🎟️ Multi-step stories
Multi-step story problems, interpreting remainders
Name: ______________________Date: ____________
1Theo saves $4 each week for 4 weeks, then spends $6 on a new bike helmet. How many dollars does Theo have left?
Answer: ______________ dollars
2A farm collects 60 eggs and packs them in cartons of 12. It sells 2 cartons. How many cartons are left?
Answer: ______________ cartons
3Rosa saves $9 each week for 4 weeks, then spends $26 on a new bike helmet. How many dollars does Rosa have left?
Answer: ______________ dollars
4A theater has 3 rows with 5 seats in each row. 7 people come to the show. How many seats are empty?
Answer: ______________ seats
5Tickets to the zoo cost $7 for a grown-up and $2 for a kid. A group buys 3 grown-up tickets and 7 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
6A theater has 5 rows with 8 seats in each row. 32 people come to the show. How many seats are empty?
Answer: ______________ seats
7A bakery makes 3 trays of muffins with 11 muffins on each tray. It sells 13 muffins in the morning and 18 in the afternoon. How many muffins are left?
Answer: ______________ muffins
8A bakery makes 6 trays of muffins with 3 muffins on each tray. It sells 6 muffins in the morning and 4 in the afternoon. How many muffins are left?
Answer: ______________ muffins
9A library has 145 books. It gets 7 boxes of new books with 8 books in each box. Then it lends out 104 books. How many books are still in the library?
Answer: ______________ books
10A theater has 6 rows with 4 seats in each row. 8 people come to the show. How many seats are empty?
Answer: ______________ seats
11A school buys 2 boxes of pencils with 10 pencils in each box. It gives 4 pencils to each of 3 classes. How many pencils are left?
Answer: ______________ pencils
12Tickets to the zoo cost $11 for a grown-up and $8 for a kid. A group buys 3 grown-up tickets and 4 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Multi-step stories
- 1. 10 dollars
- 2. 3 cartons
- 3. 10 dollars
- 4. 8 seats
- 5. 35 dollars
- 6. 8 seats
- 7. 2 muffins
- 8. 8 muffins
- 9. 97 books
- 10. 16 seats
- 11. 8 pencils
- 12. 65 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/4th-grade/word-multi-step