πagarwalmath · 4th grade · Common Core 4.OA.A.3
🎟️ Multi-step stories
Multi-step story problems, interpreting remainders
Name: ______________________Date: ____________
1Tickets to the zoo cost $40 for a grown-up and $29 for a kid. A group buys 9 grown-up tickets and 4 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
2Mei's book has 399 pages. Mei reads 45 pages a day for 6 days. How many pages are left to read?
Answer: ______________ pages
3A bakery makes 6 trays of muffins with 36 muffins on each tray. It sells 14 muffins in the morning and 90 in the afternoon. How many muffins are left?
Answer: ______________ muffins
4Nora saves $38 each week for 3 weeks, then spends $42 on a new bike helmet. How many dollars does Nora have left?
Answer: ______________ dollars
5A school buys 5 boxes of pencils with 35 pencils in each box. It gives 11 pencils to each of 5 classes. How many pencils are left?
Answer: ______________ pencils
6Ben saves $42 each week for 6 weeks, then spends $246 on a new bike helmet. How many dollars does Ben have left?
Answer: ______________ dollars
7Lily saves $47 each week for 6 weeks, then spends $199 on a new bike helmet. How many dollars does Lily have left?
Answer: ______________ dollars
8A school buys 8 boxes of pencils with 21 pencils in each box. It gives 3 pencils to each of 6 classes. How many pencils are left?
Answer: ______________ pencils
9Mei saves $14 each week for 6 weeks, then spends $66 on a new bike helmet. How many dollars does Mei have left?
Answer: ______________ dollars
10A farm collects 468 eggs and packs them in cartons of 12. It sells 4 cartons. How many cartons are left?
Answer: ______________ cartons
11A farm collects 180 eggs and packs them in cartons of 12. It sells 3 cartons. How many cartons are left?
Answer: ______________ cartons
12Nora has 51 stickers and buys 9 packs with 7 stickers in each pack. Nora shares all the stickers equally among 3 friends. How many stickers does each friend get?
Answer: ______________ stickers
Answer key: Multi-step stories
- 1. 476 dollars
- 2. 129 pages
- 3. 112 muffins
- 4. 72 dollars
- 5. 120 pencils
- 6. 6 dollars
- 7. 83 dollars
- 8. 150 pencils
- 9. 18 dollars
- 10. 35 cartons
- 11. 12 cartons
- 12. 38 stickers
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/4th-grade/word-multi-step