πagarwalmath · 4th grade · Common Core 4.OA.A.3
🎟️ Multi-step stories
Multi-step story problems, interpreting remainders
Name: ______________________Date: ____________
1Tickets to the zoo cost $22 for a grown-up and $4 for a kid. A group buys 8 grown-up tickets and 5 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
2A bakery makes 6 trays of muffins with 35 muffins on each tray. It sells 78 muffins in the morning and 30 in the afternoon. How many muffins are left?
Answer: ______________ muffins
3Mei has 20 stickers and buys 5 packs with 5 stickers in each pack. Mei shares all the stickers equally among 3 friends. How many stickers does each friend get?
Answer: ______________ stickers
4A school buys 4 boxes of pencils with 44 pencils in each box. It gives 25 pencils to each of 3 classes. How many pencils are left?
Answer: ______________ pencils
5A farm collects 444 eggs and packs them in cartons of 12. It sells 14 cartons. How many cartons are left?
Answer: ______________ cartons
6Leo has 222 stickers and buys 6 packs with 7 stickers in each pack. Leo shares all the stickers equally among 8 friends. How many stickers does each friend get?
Answer: ______________ stickers
7A farm collects 708 eggs and packs them in cartons of 12. It sells 38 cartons. How many cartons are left?
Answer: ______________ cartons
8Tickets to the zoo cost $36 for a grown-up and $15 for a kid. A group buys 3 grown-up tickets and 6 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
9A school buys 7 boxes of pencils with 40 pencils in each box. It gives 19 pencils to each of 4 classes. How many pencils are left?
Answer: ______________ pencils
10A school buys 5 boxes of pencils with 13 pencils in each box. It gives 4 pencils to each of 6 classes. How many pencils are left?
Answer: ______________ pencils
11Tickets to the zoo cost $20 for a grown-up and $4 for a kid. A group buys 7 grown-up tickets and 9 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
12Omar has 219 stickers and buys 3 packs with 8 stickers in each pack. Omar shares all the stickers equally among 9 friends. How many stickers does each friend get?
Answer: ______________ stickers
Answer key: Multi-step stories
- 1. 196 dollars
- 2. 102 muffins
- 3. 15 stickers
- 4. 101 pencils
- 5. 23 cartons
- 6. 33 stickers
- 7. 21 cartons
- 8. 198 dollars
- 9. 204 pencils
- 10. 41 pencils
- 11. 176 dollars
- 12. 27 stickers
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/4th-grade/word-multi-step