πagarwalmath · 4th grade · Common Core 4.OA.A.3
🎟️ Multi-step stories
Multi-step story problems, interpreting remainders
Name: ______________________Date: ____________
1Tickets to the zoo cost $30 for a grown-up and $12 for a kid. A group buys 6 grown-up tickets and 9 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
2A bakery makes 5 trays of muffins with 18 muffins on each tray. It sells 21 muffins in the morning and 22 in the afternoon. How many muffins are left?
Answer: ______________ muffins
3A bakery makes 7 trays of muffins with 46 muffins on each tray. It sells 57 muffins in the morning and 103 in the afternoon. How many muffins are left?
Answer: ______________ muffins
4Ana saves $41 each week for 8 weeks, then spends $68 on a new bike helmet. How many dollars does Ana have left?
Answer: ______________ dollars
5A bakery makes 8 trays of muffins with 27 muffins on each tray. It sells 100 muffins in the morning and 52 in the afternoon. How many muffins are left?
Answer: ______________ muffins
6Tickets to the zoo cost $36 for a grown-up and $3 for a kid. A group buys 3 grown-up tickets and 6 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
7Tickets to the zoo cost $22 for a grown-up and $18 for a kid. A group buys 8 grown-up tickets and 3 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
8A theater has 19 rows with 3 seats in each row. 20 people come to the show. How many seats are empty?
Answer: ______________ seats
9Jamal's book has 551 pages. Jamal reads 38 pages a day for 7 days. How many pages are left to read?
Answer: ______________ pages
10A school buys 9 boxes of pencils with 18 pencils in each box. It gives 13 pencils to each of 7 classes. How many pencils are left?
Answer: ______________ pencils
11Tickets to the zoo cost $31 for a grown-up and $12 for a kid. A group buys 6 grown-up tickets and 3 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
12A farm collects 252 eggs and packs them in cartons of 12. It sells 3 cartons. How many cartons are left?
Answer: ______________ cartons
Answer key: Multi-step stories
- 1. 288 dollars
- 2. 47 muffins
- 3. 162 muffins
- 4. 260 dollars
- 5. 64 muffins
- 6. 126 dollars
- 7. 230 dollars
- 8. 37 seats
- 9. 285 pages
- 10. 71 pencils
- 11. 222 dollars
- 12. 18 cartons
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/4th-grade/word-multi-step