πagarwalmath · 4th grade · Common Core 4.OA.A.3
🎟️ Multi-step stories
Multi-step story problems, interpreting remainders
Name: ______________________Date: ____________
1A bakery makes 4 trays of muffins with 42 muffins on each tray. It sells 57 muffins in the morning and 55 in the afternoon. How many muffins are left?
Answer: ______________ muffins
2Tickets to the zoo cost $6 for a grown-up and $2 for a kid. A group buys 8 grown-up tickets and 6 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
3A library has 402 books. It gets 7 boxes of new books with 59 books in each box. Then it lends out 714 books. How many books are still in the library?
Answer: ______________ books
4Jamal has 131 stickers and buys 4 packs with 4 stickers in each pack. Jamal shares all the stickers equally among 7 friends. How many stickers does each friend get?
Answer: ______________ stickers
5Tickets to the zoo cost $12 for a grown-up and $10 for a kid. A group buys 8 grown-up tickets and 4 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
6Tickets to the zoo cost $13 for a grown-up and $2 for a kid. A group buys 8 grown-up tickets and 5 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
7A theater has 82 rows with 4 seats in each row. 106 people come to the show. How many seats are empty?
Answer: ______________ seats
8A bakery makes 8 trays of muffins with 19 muffins on each tray. It sells 43 muffins in the morning and 55 in the afternoon. How many muffins are left?
Answer: ______________ muffins
9Rosa saves $79 each week for 7 weeks, then spends $156 on a new bike helmet. How many dollars does Rosa have left?
Answer: ______________ dollars
10A farm collects 648 eggs and packs them in cartons of 12. It sells 19 cartons. How many cartons are left?
Answer: ______________ cartons
11Tickets to the zoo cost $33 for a grown-up and $20 for a kid. A group buys 6 grown-up tickets and 8 kid tickets. How many dollars do they pay in all?
Answer: ______________ dollars
12A farm collects 588 eggs and packs them in cartons of 12. It sells 47 cartons. How many cartons are left?
Answer: ______________ cartons
Answer key: Multi-step stories
- 1. 56 muffins
- 2. 60 dollars
- 3. 101 books
- 4. 21 stickers
- 5. 136 dollars
- 6. 114 dollars
- 7. 222 seats
- 8. 54 muffins
- 9. 397 dollars
- 10. 35 cartons
- 11. 358 dollars
- 12. 2 cartons
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/4th-grade/word-multi-step