πagarwalmath · 4th grade · Common Core 4.OA.A.2
📈 Times-as-many stories
Comparison story problems
Name: ______________________Date: ____________
1Penny the Panda has 12 berries and Ollie the Owl has 2. How many times as many berries does Penny the Panda have?
Answer: ______________
2A bike costs $171. That is 9 times as much as a helmet costs. How many dollars does the helmet cost?
Answer: ______________ dollars
3Leo has 12 stickers. Lily has 7 times as many. How many stickers does Lily have?
Answer: ______________
4A bike costs $18. That is 9 times as much as a helmet costs. How many dollars does the helmet cost?
Answer: ______________ dollars
5Captain Nova has 5 space snacks. Rocket Raj has 2 times as many. How many space snacks does Rocket Raj have?
Answer: ______________
6Zoe has 24 apples. That is 2 times as many as Maya has. How many does Maya have?
Answer: ______________
7A bike costs $21. That is 7 times as much as a helmet costs. How many dollars does the helmet cost?
Answer: ______________ dollars
8Lily has 13 marbles. Sam has 9 times as many. How many marbles does Sam have?
Answer: ______________
9A bush is 3 feet tall. A tree is 8 times as tall as the bush. How tall is the tree?
Answer: ______________ feet
10Leo runs 60 meters and Lily runs 20 meters. How many times as far does Leo run?
Answer: ______________
11Omar has 18 stickers and Sam has 2. How many times as many stickers does Omar have?
Answer: ______________
12Astro Ana runs 72 meters and Captain Nova runs 24 meters. How many times as far does Astro Ana run?
Answer: ______________
Answer key: Times-as-many stories
- 1. 6
- 2. 19 dollars
- 3. 84
- 4. 2 dollars
- 5. 10
- 6. 12
- 7. 3 dollars
- 8. 117
- 9. 24 feet
- 10. 3
- 11. 9
- 12. 3
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/4th-grade/word-times-as-many