πagarwalmath · 4th grade · Common Core 4.OA.A.2
📈 Times-as-many stories
Comparison story problems
Name: ______________________Date: ____________
1A bike costs $20. That is 2 times as much as a helmet costs. How many dollars does the helmet cost?
Answer: ______________ dollars
2A bike costs $152. That is 8 times as much as a helmet costs. How many dollars does the helmet cost?
Answer: ______________ dollars
3Penny the Panda has 40 berries. That is 4 times as many as Ollie the Owl has. How many does Ollie the Owl have?
Answer: ______________
4A bike costs $56. That is 8 times as much as a helmet costs. How many dollars does the helmet cost?
Answer: ______________ dollars
5Zoe has 18 apples. That is 3 times as many as Lily has. How many does Lily have?
Answer: ______________
6Ollie the Owl has 20 leaves. Penny the Panda has 7 times as many. How many leaves does Penny the Panda have?
Answer: ______________
7Fifi the Fox has 54 acorns and Ollie the Owl has 9. How many times as many acorns does Fifi the Fox have?
Answer: ______________
8A bike costs $160. That is 8 times as much as a helmet costs. How many dollars does the helmet cost?
Answer: ______________ dollars
9Lily has 56 marbles and Sam has 8. How many times as many marbles does Lily have?
Answer: ______________
10Astro Ana has 24 space snacks. Comet Kim has 3 times as many. How many space snacks does Comet Kim have?
Answer: ______________
11Priya has 30 apples. That is 6 times as many as Sam has. How many does Sam have?
Answer: ______________
12Benny the Bear has 22 acorns. Fifi the Fox has 8 times as many. How many acorns does Fifi the Fox have?
Answer: ______________
Answer key: Times-as-many stories
- 1. 10 dollars
- 2. 19 dollars
- 3. 10
- 4. 7 dollars
- 5. 6
- 6. 140
- 7. 6
- 8. 20 dollars
- 9. 7
- 10. 72
- 11. 5
- 12. 176
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/4th-grade/word-times-as-many