πagarwalmath · 5th grade · Common Core MP.1
🚀 Challenge puzzles
Make sense of problems and keep at them (puzzles that need thinking, not a known method)
Name: ______________________Date: ____________
1Theo spent half of the money in a piggy bank on a book, then $9 on a snack. Now there is $2 left. How much was in the piggy bank at first?
Answer: ______________ dollars
2Omar spent half of the money in a piggy bank on a book, then $9 on a snack. Now there is $8 left. How much was in the piggy bank at first?
Answer: ______________ dollars
3In a magic square, every row, column, and diagonal makes the same total. What total does each line make?
Answer: ______________
4Omar spent half of the money in a piggy bank on a book, then $7 on a snack. Now there is $10 left. How much was in the piggy bank at first?
Answer: ______________ dollars
5Lily spent half of the money in a piggy bank on a book, then $7 on a snack. Now there is $2 left. How much was in the piggy bank at first?
Answer: ______________ dollars
6Every row, column, and diagonal makes 18. What number goes in the bottom middle box?
Answer: ______________
7Every row, column, and diagonal makes 27. What number goes in the top right box?
Answer: ______________
8In a magic square, every row, column, and diagonal makes the same total. What total does each line make?
Answer: ______________
9In a magic square, every row, column, and diagonal makes the same total. What total does each line make?
Answer: ______________
10In a magic square, every row, column, and diagonal makes the same total. What total does each line make?
Answer: ______________
11Zoe spent half of the money in a piggy bank on a book, then $5 on a snack. Now there is $7 left. How much was in the piggy bank at first?
Answer: ______________ dollars
12Kai spent half of the money in a piggy bank on a book, then $1 on a snack. Now there is $7 left. How much was in the piggy bank at first?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Challenge puzzles
- 1. 22 dollars
- 2. 34 dollars
- 3. 21
- 4. 34 dollars
- 5. 18 dollars
- 6. 10
- 7. 10
- 8. 39
- 9. 39
- 10. 18
- 11. 24 dollars
- 12. 16 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/challenge-5