πagarwalmath · 5th grade · Common Core MP.1
🚀 Challenge puzzles
Make sense of problems and keep at them (puzzles that need thinking, not a known method)
Name: ______________________Date: ____________
1Rosa spent half of the money in a piggy bank on a book, then $8 on a snack. Now there is $11 left. How much was in the piggy bank at first?
Answer: ______________ dollars
2In a magic square, every row, column, and diagonal makes the same total. What total does each line make?
Answer: ______________
3In a magic square, every row, column, and diagonal makes the same total. What total does each line make?
Answer: ______________
4Every row, column, and diagonal makes 36. What number goes in the middle right box?
Answer: ______________
5Every row, column, and diagonal makes 36. What number goes in the bottom right box?
Answer: ______________
6In a magic square, every row, column, and diagonal makes the same total. What total does each line make?
Answer: ______________
7Leo spent half of the money in a piggy bank on a book, then $9 on a snack. Now there is $11 left. How much was in the piggy bank at first?
Answer: ______________ dollars
8In a magic square, every row, column, and diagonal makes the same total. What total does each line make?
Answer: ______________
9Theo spent half of the money in a piggy bank on a book, then $4 on a snack. Now there is $3 left. How much was in the piggy bank at first?
Answer: ______________ dollars
10Ana spent half of the money in a piggy bank on a book, then $6 on a snack. Now there is $3 left. How much was in the piggy bank at first?
Answer: ______________ dollars
11Every row, column, and diagonal makes 33. What number goes in the top middle box?
Answer: ______________
12Sam spent half of the money in a piggy bank on a book, then $1 on a snack. Now there is $11 left. How much was in the piggy bank at first?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Challenge puzzles
- 1. 38 dollars
- 2. 39
- 3. 39
- 4. 16
- 5. 15
- 6. 21
- 7. 40 dollars
- 8. 21
- 9. 14 dollars
- 10. 18 dollars
- 11. 13
- 12. 24 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/challenge-5