πagarwalmath · 5th grade · Common Core MP.1
🚀 Challenge puzzles
Make sense of problems and keep at them (puzzles that need thinking, not a known method)
Name: ______________________Date: ____________
1Every row, column, and diagonal makes 36. What number goes in the top middle box?
Answer: ______________
24 friends stand in a line for a photo. How many different orders can they stand in?
Answer: ______________ orders
3How many different 2-digit numbers can you make with the digits 4, 8, 9, using a digit only once in a number?
Answer: ______________ numbers
43 friends stand in a line for a photo. How many different orders can they stand in?
Answer: ______________ orders
5How many different 2-digit numbers can you make with the digits 2, 6, 3, 1, using a digit only once in a number?
Answer: ______________ numbers
6How many different 2-digit numbers can you make with the digits 5, 4, 9, using a digit only once in a number?
Answer: ______________ numbers
7Leo spent half of the money in a piggy bank on a book, then $3 on a snack. Now there is $2 left. How much was in the piggy bank at first?
Answer: ______________ dollars
8Every row, column, and diagonal makes 42. What number goes in the bottom middle box?
Answer: ______________
9Mei spent half of the money in a piggy bank on a book, then $5 on a snack. Now there is $4 left. How much was in the piggy bank at first?
Answer: ______________ dollars
10Aiden spent half of the money in a piggy bank on a book, then $3 on a snack. Now there is $10 left. How much was in the piggy bank at first?
Answer: ______________ dollars
11Every row, column, and diagonal makes 33. What number goes in the bottom middle box?
Answer: ______________
12Leo spent half of the money in a piggy bank on a book, then $6 on a snack. Now there is $6 left. How much was in the piggy bank at first?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Challenge puzzles
- 1. 10
- 2. 24 orders
- 3. 6 numbers
- 4. 6 orders
- 5. 12 numbers
- 6. 6 numbers
- 7. 10 dollars
- 8. 18
- 9. 18 dollars
- 10. 26 dollars
- 11. 13
- 12. 24 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/challenge-5