πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1Sam sells 33 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $7. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
2Nora sells 36 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $10. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
3Zoe sells 36 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $38. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
4Rosa sells 33 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $29. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
5Aiden sells 18 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $22. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
6Sam sells 39 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $28. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
7Aiden sells 25 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $24. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
8Rosa sells 19 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $31. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
9Kai sells 32 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $6. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
10Mei sells 36 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $51. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
11Priya sells 26 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $18. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
12Ana sells 13 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $22. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 59 dollars
- 2. 26 dollars
- 3. 34 dollars
- 4. 4 dollars
- 5. 14 dollars
- 6. 11 dollars
- 7. 26 dollars
- 8. 7 dollars
- 9. 26 dollars
- 10. 21 dollars
- 11. 34 dollars
- 12. 4 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets