πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1A family's budget: income $560 a month. Expenses: food $120, rent $130, and gas $40. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
2A family's budget: income $570 a month. Expenses: food $180, rent $150, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
3A family's budget: income $320 a month. Expenses: food $70, rent $120, and gas $40. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
4A family's budget: income $550 a month. Expenses: food $160, rent $170, and gas $60. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
5A family's budget: income $740 a month. Expenses: food $230, rent $260, and gas $70. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
6A family's budget: income $650 a month. Expenses: food $210, rent $140, and gas $70. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
7A family's budget: income $670 a month. Expenses: food $130, rent $210, and gas $60. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
8A family's budget: income $340 a month. Expenses: food $110, rent $110, and gas $20. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
9A family's budget: income $560 a month. Expenses: food $140, rent $130, and gas $80. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
10A family's budget: income $530 a month. Expenses: food $110, rent $210, and gas $40. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
11A family's budget: income $610 a month. Expenses: food $120, rent $220, and gas $80. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
12A family's budget: income $560 a month. Expenses: food $190, rent $180, and gas $60. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 270 dollars
- 2. 210 dollars
- 3. 90 dollars
- 4. 160 dollars
- 5. 180 dollars
- 6. 230 dollars
- 7. 270 dollars
- 8. 100 dollars
- 9. 210 dollars
- 10. 170 dollars
- 11. 190 dollars
- 12. 130 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets