πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1Theo sells 13 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $5. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
2Leo sells 22 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $25. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
3Mei sells 14 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $5. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
4Kai sells 38 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $10. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
5Nora sells 25 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $13. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
6Ana sells 30 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $31. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
7Ben sells 35 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $16. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
8Sam sells 34 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $32. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
9Zoe sells 25 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $10. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
10Sam sells 26 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $37. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
11Priya sells 12 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $6. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
12Aiden sells 25 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $18. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 8 dollars
- 2. 19 dollars
- 3. 9 dollars
- 4. 28 dollars
- 5. 12 dollars
- 6. 29 dollars
- 7. 54 dollars
- 8. 36 dollars
- 9. 40 dollars
- 10. 15 dollars
- 11. 6 dollars
- 12. 32 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets