πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1Rosa sells 17 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $12. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
2Maya sells 19 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $22. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
3Lily sells 33 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $50. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
4Leo sells 24 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $15. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
5Lily sells 21 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $26. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
6Ben sells 17 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $12. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
7Leo sells 29 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $41. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
8Mei sells 22 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $17. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
9Sam sells 33 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $17. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
10Mei sells 17 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $8. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
11Jamal sells 27 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $23. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
12Jamal sells 25 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $17. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 5 dollars
- 2. 16 dollars
- 3. 16 dollars
- 4. 9 dollars
- 5. 16 dollars
- 6. 22 dollars
- 7. 17 dollars
- 8. 27 dollars
- 9. 49 dollars
- 10. 26 dollars
- 11. 4 dollars
- 12. 8 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets