πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1Jamal sells 22 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $13. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
2Ana sells 28 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $15. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
3Rosa sells 21 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $15. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
4Ben sells 27 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $14. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
5Ben sells 34 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $32. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
6Kai sells 29 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $34. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
7Ben sells 22 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $32. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
8Ben sells 18 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $14. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
9Ana sells 30 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $21. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
10Lily sells 15 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $11. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
11Kai sells 39 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $8. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
12Ana sells 22 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $33. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 9 dollars
- 2. 13 dollars
- 3. 6 dollars
- 4. 40 dollars
- 5. 36 dollars
- 6. 24 dollars
- 7. 12 dollars
- 8. 4 dollars
- 9. 9 dollars
- 10. 4 dollars
- 11. 31 dollars
- 12. 11 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets