πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1Priya sells 35 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $11. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
2Rosa sells 31 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $22. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
3Priya sells 21 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $7. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
4Theo sells 13 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $9. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
5Lily sells 28 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $46. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
6Leo sells 33 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $11. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
7Ana sells 23 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $5. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
8Aiden sells 39 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $5. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
9Mei sells 32 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $20. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
10Theo sells 21 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $26. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
11Ana sells 13 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $13. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
12Lily sells 22 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $17. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 24 dollars
- 2. 9 dollars
- 3. 35 dollars
- 4. 4 dollars
- 5. 10 dollars
- 6. 22 dollars
- 7. 18 dollars
- 8. 34 dollars
- 9. 12 dollars
- 10. 16 dollars
- 11. 13 dollars
- 12. 27 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets