πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1Ben sells 24 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $41. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
2Leo sells 15 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $5. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
3Priya sells 39 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $12. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
4Nora sells 31 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $38. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
5Lily sells 23 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $19. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
6Jamal sells 12 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $6. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
7Rosa sells 30 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $43. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
8Mei sells 39 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $62. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
9Ana sells 22 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $25. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
10Rosa sells 34 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $13. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
11Sam sells 27 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $16. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
12Rosa sells 15 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $5. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 7 dollars
- 2. 10 dollars
- 3. 66 dollars
- 4. 24 dollars
- 5. 4 dollars
- 6. 6 dollars
- 7. 17 dollars
- 8. 16 dollars
- 9. 19 dollars
- 10. 21 dollars
- 11. 11 dollars
- 12. 10 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets