πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1Ana sells 17 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $25. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
2Maya sells 16 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $10. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
3Ben sells 28 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $11. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
4Zoe sells 40 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $8. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
5Sam sells 35 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $33. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
6Lily sells 33 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $26. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
7Zoe sells 37 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $38. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
8Mei sells 39 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $10. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
9Lily sells 38 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $57. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
10Theo sells 23 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $19. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
11Ana sells 33 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $30. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
12Mei sells 12 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $7. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 9 dollars
- 2. 6 dollars
- 3. 17 dollars
- 4. 32 dollars
- 5. 37 dollars
- 6. 7 dollars
- 7. 36 dollars
- 8. 68 dollars
- 9. 19 dollars
- 10. 4 dollars
- 11. 36 dollars
- 12. 5 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets