πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1Sam sells 40 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $59. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
2Sam sells 33 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $43. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
3Ben sells 34 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $14. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
4Rosa sells 40 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $33. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
5Sam sells 18 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $14. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
6Ben sells 31 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $7. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
7Maya sells 18 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $6. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
8Aiden sells 31 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $5. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
9Rosa sells 35 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $31. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
10Jamal sells 24 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $7. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
11Ana sells 36 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $31. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
12Sam sells 15 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $6. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 21 dollars
- 2. 23 dollars
- 3. 20 dollars
- 4. 7 dollars
- 5. 4 dollars
- 6. 24 dollars
- 7. 12 dollars
- 8. 26 dollars
- 9. 4 dollars
- 10. 17 dollars
- 11. 5 dollars
- 12. 24 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets