πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1Ben sells 21 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $16. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
2Mei sells 20 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $6. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
3Nora sells 31 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $27. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
4Jamal sells 31 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $12. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
5Leo sells 22 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $6. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
6Lily sells 21 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $37. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
7Leo sells 36 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $19. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
8Mei sells 34 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $16. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
9Theo sells 15 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $7. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
10Lily sells 28 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $5. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
11Kai sells 13 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $18. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
12Mei sells 38 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $8. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 26 dollars
- 2. 34 dollars
- 3. 4 dollars
- 4. 50 dollars
- 5. 16 dollars
- 6. 5 dollars
- 7. 53 dollars
- 8. 52 dollars
- 9. 8 dollars
- 10. 23 dollars
- 11. 8 dollars
- 12. 30 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets