πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1Maya sells 36 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $9. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
2Aiden sells 16 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $8. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
3Ben sells 28 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $18. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
4Aiden sells 23 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $27. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
5Kai sells 38 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $11. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
6Priya sells 26 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $14. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
7Kai sells 35 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $18. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
8Nora sells 34 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $38. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
9Ana sells 40 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $5. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
10Zoe sells 24 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $12. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
11Aiden sells 20 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $18. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
12Aiden sells 17 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $7. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 63 dollars
- 2. 8 dollars
- 3. 10 dollars
- 4. 19 dollars
- 5. 27 dollars
- 6. 12 dollars
- 7. 17 dollars
- 8. 30 dollars
- 9. 35 dollars
- 10. 36 dollars
- 11. 22 dollars
- 12. 10 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets