πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1Rosa sells 33 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $57. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
2Theo sells 16 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $27. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
3Zoe sells 36 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $48. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
4Kai sells 16 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $23. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
5Kai sells 24 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $13. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
6Zoe sells 24 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $10. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
7Theo sells 27 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $23. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
8Ana sells 25 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $9. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
9Rosa sells 36 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $66. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
10Kai sells 40 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $60. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
11Lily sells 38 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $22. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
12Zoe sells 16 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $7. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 9 dollars
- 2. 5 dollars
- 3. 24 dollars
- 4. 9 dollars
- 5. 11 dollars
- 6. 14 dollars
- 7. 4 dollars
- 8. 16 dollars
- 9. 6 dollars
- 10. 20 dollars
- 11. 16 dollars
- 12. 25 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets