πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1Theo sells 13 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $9. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
2Nora sells 24 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $5. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
3Theo sells 38 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $41. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
4Sam sells 33 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $38. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
5Rosa sells 40 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $27. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
6Priya sells 19 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $6. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
7Maya sells 15 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $9. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
8Nora sells 16 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $12. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
9Aiden sells 39 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $48. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
10Maya sells 23 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $10. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
11Maya sells 21 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $32. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
12Jamal sells 13 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $13. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 17 dollars
- 2. 19 dollars
- 3. 35 dollars
- 4. 28 dollars
- 5. 53 dollars
- 6. 13 dollars
- 7. 6 dollars
- 8. 4 dollars
- 9. 30 dollars
- 10. 13 dollars
- 11. 10 dollars
- 12. 13 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets