πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1Nora sells 31 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $26. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
2Lily sells 40 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $15. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
3Maya sells 26 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $15. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
4Theo sells 20 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $20. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
5Maya sells 16 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $21. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
6Maya sells 21 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $5. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
7Ben sells 16 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $10. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
8Rosa sells 15 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $7. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
9Ben sells 29 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $16. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
10Priya sells 30 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $36. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
11Ana sells 21 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $15. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
12Kai sells 12 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $5. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 5 dollars
- 2. 65 dollars
- 3. 37 dollars
- 4. 20 dollars
- 5. 11 dollars
- 6. 16 dollars
- 7. 6 dollars
- 8. 8 dollars
- 9. 13 dollars
- 10. 24 dollars
- 11. 6 dollars
- 12. 7 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets