πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1Theo sells 24 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $13. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
2Zoe sells 20 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $11. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
3Zoe sells 14 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $7. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
4Maya sells 26 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $48. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
5Zoe sells 16 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $5. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
6Jamal sells 32 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $12. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
7Ben sells 12 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $12. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
8Maya sells 38 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $34. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
9Kai sells 29 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $31. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
10Rosa sells 16 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $12. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
11Maya sells 18 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $14. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
12Ben sells 38 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $15. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 11 dollars
- 2. 9 dollars
- 3. 7 dollars
- 4. 4 dollars
- 5. 11 dollars
- 6. 20 dollars
- 7. 12 dollars
- 8. 42 dollars
- 9. 27 dollars
- 10. 4 dollars
- 11. 22 dollars
- 12. 23 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets