πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1Leo sells 18 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $9. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
2Lily sells 20 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $27. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
3Rosa sells 30 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $6. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
4Theo sells 40 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $15. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
5Jamal sells 34 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $8. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
6Aiden sells 37 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $29. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
7Jamal sells 22 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $38. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
8Aiden sells 21 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $13. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
9Mei sells 13 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $12. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
10Lily sells 22 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $35. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
11Zoe sells 20 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $11. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
12Nora sells 16 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $9. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 27 dollars
- 2. 13 dollars
- 3. 24 dollars
- 4. 25 dollars
- 5. 26 dollars
- 6. 8 dollars
- 7. 6 dollars
- 8. 8 dollars
- 9. 14 dollars
- 10. 9 dollars
- 11. 9 dollars
- 12. 7 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets