πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1Rosa sells 40 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $30. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
2Maya sells 36 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $64. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
3Maya sells 31 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $8. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
4Mei sells 32 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $21. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
5Omar sells 13 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $22. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
6Aiden sells 36 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $10. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
7Ben sells 14 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $6. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
8Aiden sells 20 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $12. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
9Nora sells 23 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $10. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
10Nora sells 39 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $27. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
11Mei sells 29 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $35. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
12Priya sells 12 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $7. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 10 dollars
- 2. 8 dollars
- 3. 54 dollars
- 4. 11 dollars
- 5. 4 dollars
- 6. 62 dollars
- 7. 8 dollars
- 8. 8 dollars
- 9. 13 dollars
- 10. 12 dollars
- 11. 23 dollars
- 12. 5 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets