πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1Leo sells 14 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $8. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
2Nora sells 25 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $25. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
3Mei sells 40 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $71. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
4Lily sells 32 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $60. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
5Omar sells 26 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $10. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
6Maya sells 17 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $5. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
7Rosa sells 33 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $55. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
8Ben sells 13 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $15. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
9Leo sells 35 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $8. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
10Rosa sells 36 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $34. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
11Maya sells 28 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $50. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
12Kai sells 14 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $18. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 6 dollars
- 2. 25 dollars
- 3. 9 dollars
- 4. 4 dollars
- 5. 16 dollars
- 6. 12 dollars
- 7. 11 dollars
- 8. 11 dollars
- 9. 62 dollars
- 10. 38 dollars
- 11. 6 dollars
- 12. 10 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets