πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1Kai sells 23 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $11. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
2Mei sells 19 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $8. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
3Lily sells 31 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $55. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
4Sam sells 34 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $20. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
5Zoe sells 23 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $16. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
6Omar sells 25 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $5. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
7Ben sells 24 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $5. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
8Zoe sells 16 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $22. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
9Omar sells 32 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $52. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
10Leo sells 34 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $23. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
11Jamal sells 13 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $9. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
12Zoe sells 21 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $5. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 12 dollars
- 2. 11 dollars
- 3. 7 dollars
- 4. 14 dollars
- 5. 7 dollars
- 6. 45 dollars
- 7. 43 dollars
- 8. 10 dollars
- 9. 12 dollars
- 10. 11 dollars
- 11. 4 dollars
- 12. 16 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets