πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1Leo sells 19 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $8. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
2Lily sells 27 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $19. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
3Ben sells 22 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $6. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
4Ana sells 30 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $7. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
5Theo sells 23 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $23. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
6Aiden sells 24 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $17. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
7Sam sells 20 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $26. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
8Nora sells 21 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $18. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
9Sam sells 25 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $35. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
10Jamal sells 23 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $12. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
11Jamal sells 30 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $14. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
12Maya sells 27 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $29. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 11 dollars
- 2. 8 dollars
- 3. 16 dollars
- 4. 23 dollars
- 5. 23 dollars
- 6. 7 dollars
- 7. 14 dollars
- 8. 24 dollars
- 9. 15 dollars
- 10. 34 dollars
- 11. 16 dollars
- 12. 25 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets