πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1Aiden sells 16 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $6. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
2Sam sells 23 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $6. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
3Omar sells 23 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $25. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
4Zoe sells 39 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $34. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
5Theo sells 40 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $5. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
6Nora sells 31 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $44. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
7Rosa sells 33 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $17. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
8Maya sells 30 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $20. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
9Lily sells 37 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $13. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
10Sam sells 30 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $35. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
11Sam sells 24 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $15. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
12Priya sells 24 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $10. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 10 dollars
- 2. 17 dollars
- 3. 21 dollars
- 4. 5 dollars
- 5. 35 dollars
- 6. 18 dollars
- 7. 16 dollars
- 8. 10 dollars
- 9. 24 dollars
- 10. 25 dollars
- 11. 9 dollars
- 12. 14 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets