πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1Aiden sells 13 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $9. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
2Omar sells 14 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $14. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
3Maya sells 34 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $50. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
4Omar sells 38 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $23. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
5Priya sells 17 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $17. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
6Jamal sells 24 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $17. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
7Priya sells 22 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $27. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
8Jamal sells 35 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $21. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
9Ben sells 27 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $7. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
10Jamal sells 25 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $33. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
11Maya sells 12 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $7. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
12Leo sells 17 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $6. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 4 dollars
- 2. 14 dollars
- 3. 18 dollars
- 4. 15 dollars
- 5. 17 dollars
- 6. 31 dollars
- 7. 17 dollars
- 8. 14 dollars
- 9. 47 dollars
- 10. 17 dollars
- 11. 5 dollars
- 12. 11 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets