πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1Sam sells 40 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $33. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
2Ben sells 32 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $54. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
3Nora sells 35 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $35. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
4Mei sells 12 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $8. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
5Aiden sells 22 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $29. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
6Rosa sells 15 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $26. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
7Mei sells 29 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $6. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
8Jamal sells 28 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $12. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
9Ben sells 40 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $13. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
10Aiden sells 16 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $8. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
11Priya sells 34 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $64. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
12Aiden sells 40 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $8. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 7 dollars
- 2. 10 dollars
- 3. 35 dollars
- 4. 4 dollars
- 5. 15 dollars
- 6. 4 dollars
- 7. 23 dollars
- 8. 44 dollars
- 9. 27 dollars
- 10. 24 dollars
- 11. 4 dollars
- 12. 72 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets