πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1Lily sells 34 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $6. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
2Omar sells 13 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $7. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
3Ana sells 28 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $15. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
4Priya sells 39 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $5. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
5Zoe sells 22 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $9. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
6Rosa sells 15 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $6. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
7Sam sells 23 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $7. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
8Theo sells 29 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $18. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
9Priya sells 12 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $11. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
10Nora sells 14 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $16. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
11Zoe sells 19 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $9. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
12Mei sells 23 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $34. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 28 dollars
- 2. 19 dollars
- 3. 13 dollars
- 4. 34 dollars
- 5. 13 dollars
- 6. 9 dollars
- 7. 16 dollars
- 8. 11 dollars
- 9. 13 dollars
- 10. 12 dollars
- 11. 10 dollars
- 12. 12 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets